Jedną z osób, które na polskiej scenie politycznej najgłośniej mówią o tragedii smoleńskiej jest Antoni Macierewicz. To postać, której określenie mianem „kontrowersyjnej” z całą pewnością nie będzie nadużyciem.

Antoni Macierewicz – kim jest?
Urodzony 3. sierpnia 1948 roku Antoni Macierewicz to polski historyk, nauczyciel akademicki, publicysta i przede wszystkim – polityk.

Pierwsze kroki w polityce stawiał jako działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL (1969-1989r.). Jest jednym z założycieli KOR (Komitet Obrony Robotników).

Antoni Macierewicz – funkcje w polityce:

  • 1991-1992 – minister spraw wewnętrznych
  • 2006-2007 – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
  • 2006-2007 – szef SKW (służba kontrwywiadu wojskowego)
  • 2015-2018 – minister obrony narodowej

Antoni Macierewicz był sześciokrotnie posłem (I, III, IV, VI, VII oraz VIII kadencji).

Antoni Macierewicz – dla jednych „oszołom”, dla drugich „bohater”.
Ogólna opinia społeczna jest podzielona. Dla jednych, były szef MON to człowiek, który jest prawdziwym patriotą i bohaterem, dla drugich – oszołomem i osobą nie-merytoryczną. Kto ma rację? Czy Antoni Macierewicz to dobry polityk?

Miarą polityka jest jego skuteczność, a tu – mimo wielu kontrowersji, Antoni Macierewicz wypada naprawdę solidnie. Ta barwna postać od samego początku swojej działalności – była na prawdziwym czele. Dowodem na to jest fakt, iż był jedną z główną postaci KOR-u (współzałożyciel obok Jana Lipskiego, Piotra Naimskiego oraz Jacka Kuronia).

Niestety, jego kariera polityczna nie rozwijała się tak, jakby sobie tego życzył. Wiele zmian partii, starowanie z różnych list wyborczych – nie przynosiło większych efektów. Dopiero w 2005 roku, Antoni Macierewicz ponownie podjął ważną funkcję, a mianowicie:

Wiceminister MON i likwidator WSI
Antoni Macierewicz dał się poznać jako osoba stanowcza, wierząca we własne ideały i to co robi. Jego działania bardzo często wydają się być mocno kontrowersyjne, ale… często są naprawdę skuteczne. Rząd Jarosława Kaczyńskiego przetrwał dwa lata, a Macierewicz był jedną z jego najjaśniejszych postaci. I choć wielu jego przeciwników odniesie się do tego stwierdzenia negatywnie, to takie są fakty.

Macierewicz swoją pracą wypracowywał sobie coraz silniejszą pozycje w Prawie i Sprawiedliwości.

Macierewicz od 2015 roku
Po wygraniu wyborów przez PiS w 2015 roku jasnym było to, że Macierewicz będzie jednym z ministrów. Eksperci nie pomylili się – Antoniemu przypadła działalność w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jego kontrowersyjna działalność i prowadzenie MON-u silną ręką – była mocno nie po drodze opozycji, która zaczęła określać Macierewicza „oszołomem” i człowiekiem niespełna rozumu.

Macierewicz, a Smoleńsk
Jednym z najbardziej zaangażowanych polityków w sprawę smoleńską jest Antoni Macierewicz. To jedna z tych postaci, która silnie wierzy w to, że tragedia z 10 kwietnia 2010 roku nie była przypadkiem, a zamachem.

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach. Co sądzicie o Antonim Macierewiczu? Jest dla Was bohaterem i patriotą?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *