Pryszcze, trądzik, krosty i grudki – jak pozbyć się defektów skórnych?

Kategorie Porady
Pryszcze, trądzik

Defekty skórne potrafią mieć negatywny wpływ na naszą urodę. Tak, niewątpliwie jest w przypadku wyprysków, które pojawiają się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Wszak, ile razy zdarzyło Ci się, że pryszcz wyskoczył na czole przed randkę lub ważnym spotkaniem? Chcesz temu zapobiec? Chcesz uwolnić się od pryszczy i móc cieszyć się gładką, delikatną cerą?

Na odpowiednia profilaktykę nigdy nie jest za późno. Wszak, wypryski pojawiają się w każdym wieku – od niemowlęcego, aż po późną starość.

Pryszcze – poznaj wroga (przyczyny)

Aby rozpocząć skuteczne leczenie, musisz poznać przyczyny ich występowania. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

  • brak odpowiedniej higieny (zbyt rzadkie, niedokładne mycie skóry)
  • wykorzystywanie złych kosmetyków (silne detergenty mogą podrażniać skórę, której alergiczna reakcja doprowadza do stanu zapalnego, co stanowi świetne warunki do rozwoju pryszczy)
  • złe odżywiania (nieodpowiednie nawyki żywieniowe, zbyt duża liczba słodyczy, szybkich dań i ostrych przypraw w diecie może mieć wpływ na naszą skórę, tudzież występowanie pryszczy)
  • brak ruchu (brak aktywności fizycznej wiąże się z gorszą kondycją organizmu, także skóry)
  • zażywane leki (kuracje hormonalne i inne zaawansowane leczenie może powodować zwiększoną tendencje organizmu do występowania trądziku)

Pryszcze – czy można zapobiec?

Oczywistym jest, że zapobieganie to proces znacznie łatwiejszy, aniżeli leczenie. Aby utrzymać skórę w optymalnej kondycji naprawdę nie potrzeba wiele. Wystarczy zadbać o:

  • regularne zabiegi higieniczne
  • odpowiednie odżywianie (dieta zbilansowana, zmineralizowana i bogata w witaminy)
  • odpowiednie kosmetyki (mydła i płyny antybakteryjne wolne od silnych detergentów)

Warto również pamiętać o tym, iż pryszczy pod żadnym warunkiem nie wolno wyciskać. Chwilowa ulga może przobrazić się w znacznie bardziej skomplikowany problem, gdy dojdzie do rozsiania.

Jak usunąć trądzik?

Aby pozbyć się trądziku musimy nierzadko przejść ciężkie leczenie farmakologiczne. Jest ono czasochłonne i wymaga stosowania zarówno leków doustnych, jak i miejscowych. Zastosowanie w leczeniu trądziku znajdują środki: przeciwzapalne, antybakteryjne, złuszczające naskórek oraz antybiotyki retinoidy. W zaawansowanych przypadkach stosuje się również leki hormonalne.

Ponadto, trądzik bardzo często można usunąć wykorzystując domowe receptury – między innymi rozmaite maseczki. Poniżej prezentujemy trzy, najczęściej wykorzystywane przepisy.

Maseczka drożdżowa
Maseczka drożdżowa to rozwiązanie dedykowane dla posiadaczy każdego rodzaju cery: suchej, tłustej i mieszanej. Działa antybakteryjnie i antyzapalnie. Dodatkowo, wykazuje właściwości oczyszczające i odżywiające skórę.

Przepis: 100 gram drożdży wymieszaj z odrobiną ciepłego mleka i kilkoma kropelkami olejku. Tak przygotowaną substancję rozłóż równomiernie na całej twarzy i pozostaw na 20 minut. Następnie dokładnie umyj twarz wodą i delikatnym preparatem.

Maseczka miodowa
Miód od dawien dawna znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych. Nic zatem dziwnego w tym, że wykorzystywany jest powszechnie w kosmetykach do całego ciała. Skuteczny okazuje się 

także w walce z trądzikiem.

Przepis: naturalny miód wymieszaj z odrobiną mleka, a następnie nanieś na miejsca zmienione chorobowo. Zmyj po kilkunastu minutach. Stosuj maseczkę nawet do kilku razy na dobę.

Maseczka z pasty do zębów
Pasta do zębów działa wysuszająco na wszelkiego rodzaju wypryski. Substancje aktywne działają bardzo silnie, dlatego tę metodę należy stosować sporadycznie. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do przesuszenia skóry.

Przepis: nanieś pastę do zębów na miejsca zmienione chorobowo, pozostaw na 6-8 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Leczenie pryszczy i trądziku można realizować wykorzystując tabletki (m.in Nonacne – Nonacne.pl), kremy i maści oraz poddając się zabiegom medycyny kosmetyczno-medycznej, takim jak mikrodermabrazja, czy peeling chemiczny.

Podsumowanie

Trądzik młodzieńczy to defekt skórny, którego objawami są krosty, pryszcze oraz zaskórniki. Według szacunków powyższe zmiany dotykają około 75% nastolatków. Są wynikiem między innymi nieprawidłowej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, niewłaściwego odżywiania oraz braku aktywności fizycznej.

Trądzik młodzieńczy jest przypadłością, która potrafi wpędzić w niemałe kompleksy. Wszak, zaskórniki i pryszcze wyglądają niesamowicie nieatrakcyjnie. Co więcej, najczęściej pojawiają się na skórze twarzy, a więc są eksponowane praktycznie non-stop.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *