Wybory Samorządowe 2018

Kategorie Publicystyka

Już 21.10.2018, wszyscy Polacy będą mieli możliwość wyboru nowych samorządów. Z owego prawa skorzysta zapewne nie więcej niż 55% dorosłych Polaków. I choć według sondaży frekwencja ma być dosyć wysoka, to nadal daleko nam do takich krajów jak chociażby Szwajcaria, gdzie z prawa wyborczego korzysta zwykle około 70-80% obywateli.

Idź na wybory!
Niska frekwencja na wyborach może sugerować, że Polacy niezbyt interesują się polityką. Owszem, o części tak można powiedzieć. Jednakże, wielu naszych rodaków uważa, że ich głos nic nie zmieni, dlatego też… rezygnują ze swojego prawa.

Pragnę zauważyć, że nie idąc na wybory – nie powinieneś mieć prawa do krytyki władzy. Dlaczego tak uważam? W końcu – nie poczyniłeś żadnego kroku, aby było inaczej, lepiej. A przecież – kogoś trzeba wybrać. Pretensje możesz mieć tylko i wyłącznie do siebie.

W wyborach samorządowych każdy głos może mieć znaczenie. Co więcej – ordynacja nie premiuje wielkich partii politycznych. Do samorządów dostać się może dosłownie każdy, nawet przedstawiciel niewielkiego stowarzyszenie.

Każde miasto, wieś czy dzielnica – ma swojego przedstawiciela, czy to w Radzie Miasta czy Radzie Gminy. Dlatego też, jeśli chcesz, aby ktoś godnie reprezentował Twoje miasto/wieś/dzielnicę – po prostu idź na wybory.

Zmień myślenie – Twój głos ma ogromne znaczenie!
W wielu miastach, różnice pomiędzy kandydatami są naprawdę niewielkie. Niekiedy decydują pojedyncze głosy, dlatego też musisz zmienić myślenie (przynajmniej na potrzeby wyborów samorządowych!). Twój głos może mieć KLUCZOWE znaczenie.

Wybory samorządowe 2018 – na kogo głosować?
Na wstępie pragnę zauważyć, że ta publikacja nie ma na celu agitacji. Nie chcę wskazywać Tobie konkretnych kandydatów czy ugrupowań politycznych. Pragnę jednak pokazać Ci co możesz zrobić, aby Twój wybór był po prostu łatwiejszy!

Wybór najlepszego kandydata, czy to do Rady czy na Burmistrza/Wójta/Prezydenta wcale nie jest trudny. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku poniższych kroków:

 1. Poznaj kandydatów.
  Wiele osób idąc na wybory, nawet nie wie – kto w nich startuje. Nierzadko spoglądając na kartę wyborczą, powiemy „Kto to jest?”. Po prostu nie znamy kandydatów, co niejako mówi samo za siebie. Niekiedy jednak, w ogóle nie interesujemy się losem miasta i sami izolujemy się od kandydatów. Dlatego też, przed wyborami warto zorientować się kto startuje w wyborach. Dzisiaj wrzucając imię i nazwisko kandydata w wyszukiwarkę internetową otrzymamy mnóstwo informacji.
 2. Poznaj program wyborczy kandydatów.
  W zasadzie, każdy szanujący wyborców kandydat przedstawia własny plan wyborczy. Jedni rzucają ogólnikami, inni zaś są konkretni i przedstawiają szczegółową wizje zmian. Na podstawie programu wyborczego możemy ocenić czy dany kandydat nam odpowiada.
 3. Idź na debatę!
  W większych miastach, ale nie tylko, organizowane są debaty wyborcze. Kandydaci spotykają się w celu dyskusji i przedstawiają szczegółowy plan działania. Taka konfrontacja bardzo często jest nam w stanie uświadomić kto przedstawia nam realne plany, a kogo poniosła – mówiąc kolokwialnie – ułańska fantazja.
 4. Agituj!

  Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki, to najprawdopodobniej masz większą wiedzę, niż 90% społeczności. Dlatego też, możesz nieco się zaangażować i przeprowadzać agitację. Zachęcaj do głosowania na Twojego kandydata.

Szansa na zmiany?
Wybory samorządowe przeprowadzane są co cztery lata. Dlatego też, jeśli nie są one Twoimi pierwszymi – warto odświeżyć sobie pamięć i zobaczyć, czy wybrani radni – spełniają swoje przedwyborcze obietnice.

Już teraz, rząd wprowadził zmiany, które pozwolą każdemu obywatelowi sprawdzić jak głosuje jego kandydat. Dzięki temu, będziemy mogli z łatwością „rozliczyć” naszego kandydata. Program już teraz został zaimplementowany w kilkudziesięciu gminach i miastach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *